Bezúčelová (americká) hypotéka 5 5 12

Bezúčelová (americká) hypotéka

Americká hypotéka není hypoteční úvěr na bydlení, jak by se mohlo zdát. Ve skutečnosti je to bezúčelový spotřební úvěr, při kterém klient nemusí dokladovat, na co peníze použil. S hypotékou má společné jen to, že obě jsou zaručeny nemovitostí. Na rozdíl od klasické hypotéky, kterou můžete použít pouze na bydlení, tu americkou můžete použít na cokoliv. Můžete z ní zaplatit co jen chcete. Proto se často označuje také jako bezúčelová hypotéka. Americkou hypotéku nabízejí téměř všechny banky. Žadatelé ji nejčastěji využívají k financování rekonstrukcí, nákup bytového zařízení, ale i na koupi auta. Nejčastějším důvodem pro výběr americké hypotéky je svépomocná rekonstrukce nebo dostavba nemovitosti, při které je často problematické dokladovat celou cenu práce.

 

Je to vhodný typ úvěru na financování nemovitosti, která není v katastru vedena jako objekt určený k trvalému bydlení (např. při koupi chaty). Finance, které Vám banka půjčí formou americké hypotéky mohou být až ve výši 70 % ceny zastavené nemovitosti. Splácení a doba poskytnutí americké hypotéky začíná na dvou, třech letech a obvykle končí na maximální výši 20 let.

 

Výhody americké půjčky

 

  • příznivější úroková sazba, v porovnání se spotřebním úvěrem
  • možnost dlouhodobého splácení
  • podstatně vyšší částka, kterou si lze od banky půjčit
  • možnost mimořádné splátky kdykoliv v průběhu splácení. Dokud mimořádnou splátku provedete, nebude Vám bankou účtována žádná sankce ani pokuta.

 

Nevýhody americké hypotéky

 

  • cena americké hypotéky je sice nižší než účelový spotřební úvěr, no vyžaduje delší a nákladnější vyřizování
  • administrativní zátěž
  • při nižších částkách a kratší lhůtě splatnosti by náklady na získání americké hypotéky mohly být dokonce vyšší než úspora z nižší úrokové sazby ve srovnání se spotřebním úvěrem
  • založením nemovitosti riskujete, že v případě, že se dostanete do finančních potíží, ohrozíte své vlastní bydlení