Jak vybrat vhodnou banku či nebankovní společnost? Recenze a zkušenosti ostatních vám pomohou

Hledání nejvýhodnější půjčky může být na přesyceném trhu velice obtížné. Klacky pod nohy navíc lidem házejí pochybné a nepoctivé společnosti. Dnes už jich není zdaleka tolik, kolik jich bylo dříve. I tak je však nutné měřit minimálně dvakrát, než do výběru vhodné investice tzv. říznete. 

Poskytovatele si pořádně proklepněte

Chcete-li získat půjčku, která vám nenaruší klidný spánek, výběr poskytovatele je stěžejní. U bankovních ústavů je to přece jen o něco snažší a máte jisté záruky kvality (nikoli výhodnosti). Jak si ale vybrat nebankovní instituci a nešlápnout vedle? Zaměřte se na několik faktorů. 
U vyhlédnutého poskytovatele si vždy ověřte, zda disponuje licencí od České národní banky. Jedná se o povinnost, kterou dnes musí plnit každá společnost, která chce nabízet úvěrové produkty. Určité vodítko vám mohou poskytnout taky webové stránky poskytovatele. Pokud jsou zpracovány na první pohled nekvalitně, jsou plné chyb nebo dokonce neexistují, není to zrovna dobrá vizitka. 

Transparentní podmínky 

Podmínky jsou zcela zásadní aspektem. Solidní poskytovatel uvádí na svém webu kompletní a maximálně srozumitelné podmínky každé půjčky. Při výběru konkrétní půjčky se ihned dozvíte RPSN i konečnou částku, kterou uhradíte. Žádné mlžení. 

Nechte si poradit 

Velkým zdrojem „inspirace“ mohou být recenze a zkušenosti zákazníků. Na internetu je doslova bezpočet různých diskuzních fór a recenzních portálů, kde jsou poskytovatelé půjček probíráni. Zde můžete načerpat často velmi relevantní informace. Nenechte se ale vždy odradit ojedinělou špatnou zkušeností nebo negativním ohlasem. Nikdo se nezavděčí všem. Pokud ale uživatelé upozorňují na velmi závažné problémy nebo se špatných hodnocení sejde víc, raději se poohlédněte jinde.

I mladí hráči se mohou osvědčit

Mezi bankovními ústavy se dobrému hodnocení často těší relativně nové nebo menší společnosti. V mnoha případech za sebou nechávají i silné a zkušené harcovníky. Důvodem může být modernější a flexibilnější přístup některých mladších bank. Jedním z průkopníků byla u nás v tomto ohledu mBank. 
Lidé mají například taky velice dobré zkušenosti s Air Bank. Ta u nás působí teprve od roku 2011, a i přesto se často objevuje na špičkách žebříčků v různých kategoriích. Kladně je hodnocen především přístup ke klientům, jednoduchost služeb, minimum poplatků a výhodné nabídky. 

Zkuste si půjčit od lidí

Není ale nutné držet se jen vyjetých kolejí. Dnešní doba nabízí také alternativní možnosti získání půjčky. Třeba přímo od lidí s volnými finančními prostředky. Dosavadní skvělé zkušenosti se Zonky napovídají, že systém peer-to-peer, kdy lidé nabízejí úvěry přímo jiným lidem na pokrytí různých potřeb, může být oboustranně výhodný a v mnoha ohledech překonat klasickou šablonu úvěrů. 
Shrnuto a podtrženo, nevzdávejte předčasně hledání nejvýhodnější půjčky. Důležité je předem získat maximum informací včetně uživatelských recenzí a nabídky si srovnat. Nekoukejte pouze do bankovního sektoru, někdy se zajímavé nabídky najdou i jinde. Zbytek bude již pouze na vás. 


Další články o půjčkách

Ručení nemovitostí a zástavní právo

Dostupnost půjček a úvěrů je lákavá, ale většina z nás si stále uvědomuje, jaké riziko tyto peníze s sebou přinášejí. I to je důvodem, proč se jim snažíme, dokud je to možné, vyhýbat. Ne vždy se...

více

Výhody nabízené u hypoték

O možnosti, jak si snížit částku, ze které se Vám účtuje úrok jsme Vás informovali v minulém článku. Nyní jsme pro Vás připravili další možnosti, jak ušetřit při splácení hypotéky, ať už peníze...

více

Banky bojují o klienty i rušením poplatků

Finanční instituce na našem trhu si zvykli na hojné využívání úvěrových produktů. Často jsme neměli jinou možnost, a tak jsme využívali různé půjčky. Postupně se však naše situace začíná zlepšovat,...

více