Krátkodobé půjčky vás mohou dostat do dluhové pasti

S krátkodobými úvěry se s v dnešní době doslova roztrhl pytel. Na trhu existuje bezpočet poskytovatelů, jež vám nabídnou malý finanční obnos se splatností na třicet dnů. A takové půjčky mají opravdu svůj smysl. Hodí se především těm, koho postihly nepředvídatelné výdaje a do další výplaty zbývá ještě několik dnů. Proč se v takový okamžik vystavovat jakémukoliv finančnímu postihu, když si můžete říci o krátkodobé úvěry?

Pozor byste si však měli dát na to, aby se tento druh finančního produktu nestal tím, co vás přivede do dluhové pasti a nadělá vám ještě více problémů.

Bezplatná půjčka se může prodražit

Ano, i bezplatná půjčka se může prodražit, a to především v okamžiku, kdy si nepřečtete důkladně smluvní podmínky nebo opomenete na malý text pod čarou. Společnost vás naláká na první půjčku zdarma, ale u té druhé už vám nasadí astronomické úrokové sazby a vy během krátké chvíle zjistíte, že další měsíc vlastně nemáte na zaplacení.

Není se asi třeba rozepisovat o tom, jaký scénář potom bude následovat. Pokud budete mít štěstí, společnost vám dovolí odklad splátky, v opačném případě se už začínáte vystavovat sankčním poplatkům. I když budou v řádu stovek korun, mohou vám pěkně zavařit.

Bezúročná půjčka zkrátka nemusí být na první pohled tak výhodná, jak se zdá. A proto byste měli při jejím výběru číst mezi řádky, ideálně v obchodních podmínkách, protože právě v nich naleznete vše důležité, co se třeba vědět v rámci splácení.

Opravdu potřebujete krátkodobé půjčky?

Abyste se nedostali do dluhové pasti, přemýšlejte, a to už na samotném prvopočátku před vyplněním první online žádosti na internetu. Opravdu nemáte dostatek peněz na splacení dluhu nebo vám nepůjčí někdo z vašich přátel, u nichž to bude bez jakéhokoliv úroku?

Velice často na krátkodobé půjčky doplácí ti, kdo nepotřebují zaplatit nic akutně, ale jednoduše si chtějí udělat radost například nákupem nového mobilního telefonu. Už při půjčování konkrétní částky je však jasné, že jednorázovou splátku za měsíc pravděpodobně nebudou moci uhradit. A právě v takovém případě je krátkodobá půjčka cestou do dluhové pasti.

Nejhorším scénářem je pak to, když začnete klín vytloukat klínem, to znamená, berete si jeden krátkodobý úvěr za druhým, abyste uhradili ten předešlý. Měsíční náklady na splátky se pak postupně zvyšují a problémy se nabalují. Takový scénář může v nejhorším případě skončit až exekucí.

Krátkodobá půjčka je bezpochyby přínosným a zajímavým úvěrovým řešením, které vám může pomoci a přináší spoustu výhod a benefitů. Aby však došlo k naplnění její podstaty, musíte se jí nejprve naučit využívat a zacházet s ní tak, aby vám zbytečně nezpůsobovala problémy. Vždyť je primárně určena k finanční pomoci a nikoliv k cestě do peněžní tísně.


Další články o půjčkách

Chcete si půjčit na auto?

Zájem o koupi auta je u nás rozhodně velký. O nutnost nejde vždy, ale pokud nové auto chcete, ať už z bazaru, či přímo z výrobní linky, vždy je třeba nejprve zvážit své možnosti. Dnes není nutné,...

více

Banky opět zlevňují své hypotéky

Při meziměsíčním srovnání se úrokové sazby opět propadly na své nové minimum. Zda tento trend bude i nadále pokračovat, neví s jistotou odhadnout zřejmě nikdo, no je možné předpokládat, že i v...

více

Jak ušetřit na elektřině

Bez světla, spotřebičů, zda elektrického topení si dnes většina z nás neumí představit svůj život. Cena na faktuře nás tak může nejednou zaskočit, ale netřeba hned podléhat panice. Stát se tak...

více