Na jaké vánoční dárky si Češi půjčují peníze? A proč je to nebezpečné?

Koledy, stromeček, cukroví a hlavně spousty dárků. Tak by měly podle mnoha lidí vypadat ideální Vánoce. Jenže ne každý si může dovolit obdarovat všechny členy rodiny drahými věcmi. Proto čím dál tím více lidí řeší předvánoční finanční problémy půjčkou. Je to ale opravdu dobré řešení?

Ne každý dárek za to stojí

Půjčovat si na krátkodobé radosti je bohužel velmi častou chybou, která vás může přivést do dlouhodobých problémů. Zakoupené produkty začínají ztrácet svoji hodnotu okamžitě poté, co z nich servete balící papír. Váš účet ale bude pociťovat následky půjčky každý měsíc. Někdy výrazně déle, než je životnost nakoupeného výrobku. Pokud nejste schopni si na dárky našetřit, pak je lepším řešením zkusit skromnější Vánoce. Pro mnoho lidí je ale takové řešení nemyslitelné a peníze navíc jim poskytují zejména nebankovní půjčky.

Peníze míří na technologické trendy

Půjčky před Vánocemi nebývají příliš velké. Lidé si většinou půjčují okolo 10 tisíc korun, maximálně 30 až 40 tisíc. Tyto peníze pak pokrývají nákup spotřební elektroniky, jako jsou mobilní telefony, laptopy či televize. Velké množství rodičů potřebuje finančně pomoci i s nákupem hraček pro děti či s pořízením bílého elektra. Spotřebitelský úvěr můžete utratit za cokoliv chcete bez omezení, takže není potřeba nic dokládat.

Kde si půjčit?

Do banky si Češi chodí spíše pro hypotéky a větší úvěry, např. na auto či na bydlení. Pro rychlou injekci peněz do rozpočtu pak volí nebankovní instituce, které nezřídka poskytují bleskové online půjčky. U těchto typů půjček je třeba dávat si dobrý pozor na hodnotu RPSN a nedívat se pouze na výši úroku. I zdánlivě levná půjčka se může vyšplhat hodně vysoko díky poplatkům navíc. V případě pozdního splacení i o jeden den pak můžete zjistit, že penále vypůjčenou částku klidně i zdvojnásobí.

Mladí rodiče jsou v ohrožení

Starší lidé se vánočním půjčkám vyhýbají a jedná se o trend především mezi mladšími ročníky. Matky samoživitelky jsou pak zcela nejohroženější skupinou, když přijde na nevýhodné půjčky před vánočními svátky. Touha poskytnout dětem to nejlepší může vést do nebezpečné dluhové pasti a následné exekuci. Touha poskytnout dětem o Vánocích to nejlepší bohužel skýtá velká rizika. Zejména pokud během roku, kdy musíte všechno splácet, přijdete o stabilní zdroj příjmů. Zkrátka půjčku před Vánoci si velmi dobře rozmyslete. Platí to dvojnásob, pokud chcete, aby nejenom tyto svátky byly obdobím klidu a pohody.


Další články o půjčkách

Stanovte si správně dobu splácení i výši splátky na hypotéce

Nízké úrokové sazby, ale i příznivé ceny nemovitostí lákají stále více. Ne každý je však ochoten i za takových podmínek bezhlavě se zadlužit. Opatrnost je na místě, ale jak vybrat hypotéku,...

více

Vybíráte mezi kontokorentem a půjčkou?

Potřebujete získat nějaké peníze, protože zrovna nevycházíte? Možná právě uvažujete nad tím, jestli bude lepší zřídit si kontokorent, nebo si jít pro jednorázovou půjčku. Pojďte se s námi podívat...

více

Aby Vás půjčky nezruinovaly

Půjčky nám poskytovatelé nabízejí na každém kroku. Někdo se jim vyhýbá úmyslně a snaží se na všechno našetřit sám, jiný jim velmi rychle podlehne, ale pokud ztratí přehled, může to znamenat velké...

více