Vybíráte mezi kontokorentem a půjčkou?

Potřebujete získat nějaké peníze, protože zrovna nevycházíte? Možná právě uvažujete nad tím, jestli bude lepší zřídit si kontokorent, nebo si jít pro jednorázovou půjčku. Pojďte se s námi podívat na to, co pro vás bude výhodnější.

Kontokorent

Předem dohodnutý kontokorent může být užitečným nástrojem, pokud si chcete půjčit peníze krátkodobě nebo jste v momentální nouzi. Kontokorent vám umožňuje půjčit si peníze prostřednictvím běžného účtu u vaší banky až do určitého limitu. Je možné, že vaše banka vám nabízí kontokorent k účtu automaticky. Někdy je však nutné o něj speciálně žádat.

Za kontokorent budete pravděpodobně platit nějaké úroky nebo poplatky. Existují však banky, které nabízejí kontokorent bez poplatků. Dluh, který vám na účtu vznikne, se automaticky snižuje ve chvíli, kdy přijde na účet úhrada. Výše kontokorentu se u jednotlivých bank liší, například v České spořitelně si můžete sjednat kontokorent od 1 000 Kč do 100 000 Kč.

Kontokorent můžete brát jako rezervu na účtu pro případ potřeby. Pokud ho nevyužíváte, nic za něj neplatíte.

Půjčka

Půjčka je v podstatě smlouva, podle které si půjčujete finanční prostředky, které budete muset splácet s dodatečným úrokem. Obvykle splácíte půjčku v měsíčních splátkách.

Za nezajištěnou nebo osobní půjčku se neručí nemovitostmi. Za zajištěnou půjčku však už majetkem ručit budete, dostanete tak možnost půjčit si více peněz, než u těch nezajištěných. Někdy se u takové půjčky můžete setkat s pojmem „Americká hypotéka“.

Proč si vybrat půjčku?

Důvody k tomu půjčit si peníze jsou různé, ale není to rozhodnutí, které by se mělo dít bez rozmyslu. Je důležité se nad ní zamyslet a zajistit, že si budete moci dovolit pravidelně splácet částku, kterou si půjčíte, a mít také naplánovaný systém, jak splácet včas.

Proč si lidé obvykle půjčují?

  • Půjčit si od banky budete moci více peněz, než získáte z kontokorentu.

  • Pokud potřebujete peníze na delší dobu, uzavření úvěru bude levnější, než použití kontokorentu, protože získáte nižší úrok.

  • Úrokové sazby bývají u půjček pevně stanoveny, což znamená, že budete vědět, kolik budete platit po celou dobu trvání půjčky.

Jaké jsou nevýhody uzavření úvěru?

Předtím, než si půjčíte, je důležité zvážit také nevýhody, jaké to s sebou ponese:

Zajištěné půjčky vám umožní půjčit si více než nezajištěné půjčky, ale obvykle za ně musíte ručit svou nemovitostí. To znamená, že pokud nejste schopni splácet zajištěnou půjčku, existuje riziko, že byste mohli tuto nemovitost ztratit.

Splátky úvěru jsou obvykle méně flexibilní – kritéria stanovuje banka, takže je dobré si bankou promluvit, pokud zjistíte, že nebudete schopni dodržet splátky. V takových případech je možné se domluvit na splátkovém kalendáři nebo využít pojištění schopnosti splácet, pokud ho máte sjednané.

U některých bank se platí i poplatek za předčasné splacení, než si tedy o půjčku zažádáte, měli byste si zjistit, jaké podmínky vám banky nabízí.

Proč zvolit kontokorent?

V závislosti na vašich finančních potřebách může být kontokorent lepší možností. Budete mít flexibilní možnost výpůjčky a splácení, což vám dává určitou svobodu. Kontokorent je obvykle levnější možností krátkodobého půjčování, protože k němu máte přístup přímo na účtu a pokud ho nevyužíváte, neúčtují se za něj úroky.

Nevýhody použití kontokorentu

Při volbě kontokorentního úvěru existuje i řada nevýhod. Proto byste měli zřízení kontokorentu zvážit. Částka, ke které máte přístup prostřednictvím kontokorentu, bývá nižší než u osobní půjčky.

Kolik si mohu půjčit?

Povolený kontokorent vám obvykle poskytne přístup k prostředkům až do výše 100 000 Kč, ale kolik si můžete půjčit, se bude lišit v závislosti na vašem kreditním skóre a vašem příjmu.

Půjčky můžete získat už od 2 000 Kč v závislosti na tom, zda splňujete konkrétní kritéria banky. Žádat tedy můžete až o 2 500 000 Kč.

Lhůty splatnosti

Krátkodobé půjčky se obvykle splácí 1 až 3 roky, zatímco dlouhodobé půjčky mohou mít splatnost až 7 let nebo více, například v České spořitelně je to až 10 let. Lhůty se mohou lišit v závislosti na poskytovateli a množství peněz, které jste si vypůjčili.

Kontokorentní úvěry je potřeba splatit do jednoho roku, ale je nejlepší zkusit kontokorent dorovnat co nejdříve.

Mám vybrat kontokorent nebo půjčku?

Kontokorent by mohl být lepší volbou, pokud chcete půjčit malé množství peněz na krátkou dobu. Je to tedy poměrně dobrý způsob, jak získat přístup k prostředkům v nouzi. Zkuste však najít kontokorent, který neúčtuje úroky ani poplatky.

Osobní půjčka vám na druhé straně poskytne přístup k větším částkám a dostatek času na splacení. Nicméně se ujistěte, že si budete moci dovolit splácet půjčku včas.

Další možností, jak si rychle a bezpečně půjčit peníze je například služba České spořitelny „Peníze na klik“. S Penězi na klik máte schválenou půjčku a čerpáte ji podle potřeby. Vytvoříte si tak finanční rezervu, za kterou nic neplatíte do okamžiku, kdy z ní nečerpáte. Když potřebujete peníze, převedete si je na svůj účet a začnete splácet. Každý měsíc splácíte stejnou částku, bez ohledu na to, kolik jste si vypůjčili.


Další články o půjčkách

Půjčky bez kontroly registru

Dluhy a exekuce jsou problémy, které v posledních letech trápí čím dál více lidí. Na základě dluhů pak tito lidé mají zápis v registrech dlužníků (známý je např. SOLUS) a je pak pro ně problém...

více

Potřebujete finanční prostředky? Půjčte si bez rizika a bez úroku

Ať už se ocitnete ve finanční tísni z důvodu nepředvídatelné situace, nebo potřebujete získat peníze, pak je reálné řešení v podobě úvěru či půjčky. Jaký druh půjčky je pro danou situaci výhodný?...

více

Aby byla půjčka bezpečná

V množství nabídek a reklam, není snadné se vyznat. Navíc většinou nám je prezentován především užitek a výhody, které s sebou nese každá půjčka. Lákají nás tak na okamžitou koupi nezbytných potřeb...

více