Hypotéka na dům a byt 5 5 12

Hypotéka na dům a byt

Částka potřebná na pořízení vlastního bydlení, ať už domu nebo bytu, je pro většinu běžných lidí příliš vysoká na to, aby ji mohli uhradit ze svých vlastních zdrojů. Tuto nelehkou situaci jim pomáhají řešit finanční instituce, které poskytují různé úvěry na bydlení. Nejčastější formou takové půjčky je hypotéka. Hypoteční úvěry na dům a byt jsou možností, jak získat finance na vlastní bydlení. K získání nemovitosti přitom nemusíte mít k dispozici žádné finanční rezervy, protože většina bank poskytuje již i tzv. stoprocentní hypotéky. Jde o hypotéky v plné výši hodnoty zastavené nemovitosti.

 

Podmínky získání hypotéky na dům a byt

 

občan starší 18 let

žadatel musí být občanem ČR s trvalým pobytem v ČR

cizinci s trvalý pobyt na území ČR

založená nemovitost na území ČR

pravidelný příjem

 

Možnosti ručení

 

nemovitost ve vlastnictví

nemovitost ve výstavbě

nemovitost, kterou se teprve chystáte koupit

 

Vlastníkem zastavené nemovitosti nemusí být jen žadatel hypotéky, může jím být i třetí osoba (například rodiče , kteří založí svůj dům). Důležitým faktorem při schvalování hypotéky je tzv. bonita klienta. Jde vlastně o schopnost klienta hypotéku splácet. Banka prověřuje bonitu klienta na základě důkladně finanční analýzy, jejímž účelem je zamezit riziku, že úvěr poskytne žadateli, který ho nakonec nebude moci splácet. Ověřování bonity může být snadnější, pokud jde o tzv. stálé klienty.

 

Pokud se pro hypotéku rozhodnete je dobré se informovat o podmínkách jejího poskytnutí ve více bankách. Již při prvním setkání by měl klient dostat co nejkomplexnější informace o produktu a současně by pracovník banky měl zjistit i údaje o klientovi. Na základě těchto informací vypracuje tzv. skóring. Jde o hodnotící model, který slouží jako předběžný obraz o bonitě klienta a zároveň vám poskytne základní informace o hypotéce, kterou vám může banka poskytnout.

 

Výhody hypotéky na dům a byt

Hlavní výhodou je, že je klient získá i bez vlastní hotovosti a bez nutnosti předchozího spoření.

Peníze máte k dispozici dříve než při stavebním spoření, kde nárok na řádný stavební úvěr klient získá zpravidla až po dvou letech a v případě levnějšího úvěru může čekat i více než pět let.

 

Nevýhody hypotéky na dům a byt 

  • nutnost zajištění nemovitosti ve prospěch banky
  • přísné posuzování bonity klienta