Pojištění 5 5 12

Pojištění

Člověk nikdy neví co ho čeká, a jaké nebezpečí může číhat za nejbližším rohem. Z tohoto důvodu, pokud nechcete sedět celé dny doma ze strachu před možným zraněním, máte možnost se pojistit.

Tuto možnost jakési ochrany sebe a blízkých využívají především ti, kteří mají rodinu, hypotéku ale i podnikatelé. Důvod je jednoduchý, pokud se muži jako živiteli celé rodiny něco stane, a zvláště stačí i jen drobný úraz, rodina má problém. Pokud jste svůj životní standard nastavili na určitou výši příjmů, může jejich výpadek způsobit velké problémy.

Proto na trhu nabízejí pojišťovny různé možnosti pojistných smluv.

Hlavním rozdělením je na pojištění kapitálové, investiční a rizikové. Rizikové pojištění je většinou nejlevnější avšak jeho uzavřením jste pojištěni pouze pro případ smrti, po kterém pozůstalí dostanou stanovenou částku. Pokud se však dožijete konce platnosti smlouvy, tato automaticky zanikne a Vy nedostanete nic. Tento problém řeší kapitálové a investiční životní pojištění, při kterých se kromě pojištění částka rozpočítá také na investice na trhu, což Vám po skončení doby pojištění zaručí určitý větší obnos peněz, který Vám vyplatí pojišťovna. Tato částka je různá podle toho pro jaké pojištění jste se rozhodli. Při kapitálovém pojištění víte dopředu jakou částku Vám pojišťovna vyplatí v případě dožití, avšak tato je podstatně nižší než u investičního. Při investičním pojištění konečnou částku pojištěnec nezná. Pojišťovna však může s Vašimi penězi zacházet méně ostražitě, a to většinou znamená vyšší výnos i pro Vás. Záleží tedy jen na Vás jestli podlehnete vyššímu riziku s vidinou lépe využitých financí nebo dáte přednost jistotě i když výsledná suma bude nižší.

Pro případ havárie je ze zákona povinen každý řidič nebo majitel motorového vozidla uzavřít povinné smluvní pojištění. Toto pojištění za Vás kryje veškeré škody, které byly způsobeny provozem Vašeho motorového vozidla dalším osobám, zahrnuje majetkové, ale i újmy na zdraví. Náhradu škody na vlastním autě však nečekejte. Pro tento účel slouží havarijní pojištění, které můžete uzavřít dobrovolně, protože jeho potřebu řidiči, či majiteli automobilu nenařizuje zákon.