Spoření 5 5 12

Spoření

V porovnání s minulostí a i navzdory rostoucím nákladům na živobytí, stále šetříme víc a víc. I z nízkých platů dokážeme co to ušetřit. Na trhu proto banky nabízejí řadu spořicích produktů. Přesto téměř polovina klientů spoří stále jen na běžných účtech. Můžeme říci, že tento způsob je pohodlný, protože nemusíte vybírat z různých nabídek bank a peníze máte neustále k dispozici, avšak Vaše finance jsou zhodnocovány jen velmi nízkým úrokem.

 

Pokud nechcete nechat své peníze jen tak ležet ledem, ale chcete aby se zhodnocovaly efektivně, máte na výběr z různých možností spoření, které nabízí každá banka. Ty nabízejí spoření k běžným účtům, na kterém můžete spořit pravidelnými vklady nebo jednorázově, či nepravidelně. Je třeba si však vybrat ten správný produkt. Banky uvádějí procentuální míru úroku, která se většinou uvádí za rok (označované jako % pa), může se však stát, že v reklamě banka uvádí vůči konkurenci velmi výhodný úrok. Zde si však třeba dát pozor protože většina takových sazeb je uváděna ne za rok jak je to běžné, ale za celou dobu spoření. Což v konečném důsledku daný produkt zařadí mezi ty průměrné na trhu.

 

Spořit můžete na účtech s vázaností a bez ní. Hlavním rozdílem je, že u těch bez vázanosti máte své peníze k dispozici kdykoliv, a to bez poplatků za výběr. Úrok jakým se Vaše finance zhodnocují je nižší než u termínovaných vkladů. Při těch se však výběr hotovosti musí bance ohlásit stanovenou dobu předem.

 

Velmi oblíbenou formou spoření je vkladní knížka. Tato sice nabízí nižší míru zhodnocení, ale na straně druhé máte k nahlédnutí všechny pohyby na ní. Tato forma spoření se těší oblibě zejména u žen a důvěřují jí také senioři.

 

Banky nabízejí i speciální spořící balíčky pro děti, v těchto bývá často zahrnuto i pojištění pro Vaše dítě. Pokud však chcete aby pojistka pokryla širší spektrum nepředvídatelných událostí obraťte se i na pojišťovnu.

 

Nejčastější příčinou spoření jsou nepředvídatelné události, nebo jinak řečeno, že si nejvíce šetříme na horší časy. Nutnost bydlení je taktéž velmi častým důvodem pro odkládání finančních prostředků bokem. Proto se velké oblibě těší i stavební spoření, které Vaše finanční prostředky zhodnotí se zajímavým úrokem, a to i s možností získat státní prémii.