Stavební spoření 5 5 12

Stavební spoření

Na našem trhu je možné si vybrat z několika druhů spoření. Mezi nejoblíbenější finanční produkty v České republice lze zařadit stavební spoření. S tím souvisí i množství nabídek stavebních spořitelen. Jednoznačně říci, které stavební spoření je to nejlepší je velmi složité. Základním principem stavebního spoření je, že stavební střadatel svými vklady, úroky a státní prémií dosáhne určité prostředky, které mu pomohou ke zlepšení jeho bydlení. Doporučuje se vklady realizovat na účet měsíčně, je však možné i nepravidelné spoření nebo zrealizovat vklad jednorázově.

 

Lidi obvykle při stavebním spoření zajímá úroková sazba vkladů, kterou spořitelna přispívá na účet zákazníka. Jde o velmi důležitou charakteristiku stavebního spoření. Většina spořitelen, které působí u nás nabízejí úrokovou sazbu 2 % ročně, bez ohledu na to, zda souběžně čerpáte úvěr nebo ne. Wüstenrot je jediná ze spořitelen, která 2 % sazbu překračuje a svým zákazníkům nabízí úrokovou sazbu 2,2 %. Je však třeba říci, že pokud mají spořitelny nižší sazby tak to kompenzují jinými službami jako např. menší úroky při čerpání úvěru.

 

Dalším důležitým ukazatelem stavebního spoření je základní úroková sazba při čerpání úvěru. Je třeba dát si pozor při poskytnutí překlenovacího úvěru na výši úroků, protože ta se často liší od úroků u úvěru ze stavebního spoření. Při uzavření smlouvy běžného stavebního spoření vyplývá poplatek 1 % cílové částky. Při stavebním spoření jsou poplatky za vedení účtu v každé spořitelně na relativně stejné úrovni. To které stavební spoření a kde je nejvýhodnější je individuální. Významnou roli zde hrají kritéria čerpání úvěrů, další poplatky, které nejsou zanedbatelné. Je však možné konstatovat, že stavební spoření na našem trhu se vyplatí.